Identyfikacja wizualna projektu: Julia Pałkowska

Zderzenia energii unikalnych. Projekt edukacyjny

Identyfikacja wizualna projektu: Julia Pałkowska

Cykl warsztatów dotyczących abstrakcyjnego myślenia, zjawisk sięgających dalej niż pozwala na to nasza wyobraźnia.

Podczas warsztatów artyści sztuk wizualnych wraz z młodymi ludźmi oraz pedagogami będą rozwijać wyobraźnię, dotykając takich tematów jak wizje kosmosu, wpływ na przyszłość, działania symboliczne. Uczestnicy i prowadzący wspólnie zastanowią się nad niedostępnymi cechami rzeczywistości, a także przeprowadzą razem treningi z wyobraźni. Podczas wspólnych spotkań zastanowimy się między innymi nad tym co powstaje w wyniku zderzenia dwóch ciał niebieskich? Jakie istoty zamieszkują odległe galaktyki i czy można je spotkać? Czy potrafimy sobie wyobrazić zmysły, do których nie mamy dostępu? Jakie funkcyjne rośliny mogłyby rosnąć na odległych planetach i jakie cybernetyczne zwierzęta moglibyśmy zaobserwować? W wyniku dyskusji i sformułowania wspólnych lub indywidualnych postulatów uczestnicy stworzą instalacje wizualne i dźwiękowe symbolicznie nawiązujące do przekraczania granic myśli ludzkiej. Prezentowane na powarsztatowej wystawie instalacje stworzą odległą, badawczą stację kosmiczną. Celem projektu będzie rozwinięcie abstrakcyjnego myślenia u dzieci, co pozytywnie wpłynie na ich umiejętności zdobywania wiedzy, a także kreowania niezależnych myśli podczas pracy grupowej.

Podsumowaniem projektu będzie ilustrowane wydawnictwo dla dzieci i edukatorów, zawierające dziennik rezydencji artystycznej w kosmosie oraz zadania edukacyjne. Publikacja w formie drukowanej będzie dostępna bezpłatnie w CSW Kronika, a w formie elektronicznej na naszej stronie internetowej.

Instalacje powstałe podczas warsztatów będą prezentowane na wystawie „Zobacz Słońce zamkniętymi oczami”.


Partnerzy projektu: Placówka Wsparcia Dziennego “Planeta Saturn” w Czeladzi, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Gliwicach,  Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Bytomiu, Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu

Sponsor projektu: Fundacja Korkociąg

Patroni medialni: Czas Dzieci, Silesia dzieci, Notes na 6 tygodni 

         


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

  

 

wróć do: Wydarzenia / 2020