Rezydencja artystyczna. Juraj Florek

Idea pracy Juraja Florka jest prosta – jako temat malarski wybiera współczesne środowisko miejskie, urbanistyczny krajobraz, szczególnie jego industrialną i postindustrialną tkankę.

Tematyka dotyczy środowiska, rzeczy i miejsc, które przekazywane za pośrednictwem malarstwa olejnego nabierają nowego kontekstu. Powstaje malarska reprezentacja, „celebracja dnia codziennego”, która eksploruje środowisko społeczne autora i jego radość życia w mieście. Malarstwo plenerowe w nowym środowisku miejskim to podstawowe zagadnienie rezydencji. Podczas pobytu w Bytomiu artysta skupia swoją uwagę na obiektach przemysłowych - funkcjonujących, porzuconych oraz o zmodyfikowanej funkcji. Juraj Florek traktuje malarstwo pejzażowe jako integralną część współczesnego krajobrazu miejskiego, bezpośredni zapis jest dla niego istotniejszy od perfekcjonizmu malarstwa werystycznego.

Powstałe obrazy mają przekazać widzowi część przygody, jaką bez wątpienia jest malarstwo na wolnym powietrzu w środowisku miejskim, zainspirować mieszkańców do wejścia w nieprzewidywalne interakcje. Miasto - w tym przypadku Bytom - jest tu materiałem badawczym. Często wybór tematów może wytrącać widza ze strefy komfortu, może dotyczyć przeoczonej, choć interesującej części miasta, czasem jego pozornej banalności lub ciemnej strony, która paradoksalnie może być bardzo malownicza. Tak opracowane dzieła stają się również dokumentem aktualnego czasu. Długoterminową intencją artysty jest podniesienie świadomości na temat malarstwa pejzażowego, które w nadmiarze technicznie odtwarzalnych obrazów wizualnych wydaje się być interesującym sposobem na powrót do tradycyjnego medium.

3-miesięczna rezydencja artysty zakończy się prezentacją prac w CSW Kronika.


Juraj Florek (1986) - artysta wizualny, malarz, ukończył Academy of Arts - Faculty of Fine Arts w Banska Bystrica (Słowacja). Jego prace prezentowano na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Słowacji, Czechach, Hiszpanii.
https://jurajflorek.com 


Rezydencja została sfinansowana ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

  • Wydarzenie
  • Rezydencja
wróć do: Wydarzenia / 2018