Powstrzymać katastrofę. Aktywizm i nieposłuszeństwo obywatelskie
W piątek 7 grudnia zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie Najpiękniejsza Katastrofa: pokaz filmu, warsztaty i panel dyskusyjny poświęcony strategiom ruchów klimatycznych, z udziałem aktywistek i aktywistów.
Program wydarzenia:
16:00 POKAZ FILMU: Za Kopalną Zasłoną (Behind the Fossil Curtain), reż. Vladimir Turner, Czechy 2018. Komentarz do filmu o czeskim Obozie dla Klimatu i represjach policji wygłosi Mikuláš Černík.
17:00 WARSZTATY: Zielony anarchizm i nieposłuszeństwo obywatelskie - warsztaty z Martą Senk, aktywistką anarchistyczną.
18:00 DYSKUSJA: Jak działać skutecznie? Strategie dla Ruchu Klimatycznego. Udział wezmą:
Nils Agger (Extinction Rebellion, UK), Mikuláš Černík (Limity Jsme, CZ), Monika Sadkowska (Obóz dla Klimatu, PL), Marta Senk (PL).
Szczegóły:
POKAZ FILMU
Za Kopalną Zasłoną, reż. Vladimir Turner, 27'00'', 2018.
W ponurym postapokaliptycznym krajobrazie zagłębia węglowego w północnej części Republiki Czeskiej, działa ruch ekologiczny, którego motto brzmi: "zmień system, a nie klimat". Sposób w jaki aktywiści ekologiczni są określani przez władzę mianem ekstremistów, ilustruje zdaniem reżysera szerszy problem: państwo tworzy wyimaginowanego wroga, wzmacniając w ten sposób swoją siłę.
WARSZTATY
W czasie warsztatów uczestniczki i uczestnicy zapoznają się z podstawowymi kwestiami związanymi z organizacją interwencji na polu ekologii i uczestnictwem w pokojowych demonstracjach. Problemy organizacji, bezpieczeństwa oraz ostawiania biernego oporu zostaną omówione w perspektywie zielonego anarchizmu, na przykładzie działalności aktywistów anarchistycznych w Obozie Dla Puszczy.
DYSKUSJA
Odpowiedzią na alarmującą wizję przyszłości planety, jest widoczna mobilizacja aktywizmu ekologicznego zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Na całym świecie istnieją napięcia wewnątrz i między grupami ekologicznymi w kwestii zakresu, w jakim powinny one współpracować z rządami i organami międzynarodowych. Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć i jak daleko musimy się posunąć, aby odnieść sukces? I czy w ogóle istnieje sposób, aby zapobiec katastrofie?
Uczestnicy:
Nils Agger (Extinction Rebellion, UK), Monika Sadkowska (Obóz dla Klimatu, PL), Mikuláš Černík (Limity Jsme, CZ), Marta Senk (PL).
Projekt "Najpiękniejsza katastrofa" jest współfinansowany przez rządy Czech, Polski, Słowacji i Węgier z grantu Wyszehradzkiego w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Celem funduszu jest rozwój idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.
- Wydarzenie
- Warsztaty
- Spotkanie
- Pokaz filmowy
- 7 grudnia 2018
- czas: 16:00
- uczestnicy: Nils Agger, Mikuláš Černík, Monika Sadkowska, Marta Senk