Płyta Marcela Szarego. Opór robotników w Wielkopolsce i na Górnym Śląsku po 1989 roku

Panel dyskusyjny jest zapowiedzią pracy Rafała Jakubowicza pt. „Płyta”, realizowanej w ramach projektu „A Place Where We Could Go”, której odsłona odbędzie się w styczniu 2014 roku w CSW Kronika w Bytomiu.

Tytułowa Płyta jest odniesieniem do robotniczych wieców organizowanych w Zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu oraz przypomnieniem postaci legendarnego działacza związkowego Inicjatywy Pracowniczej Marcela Szarego (ur. 1964, zm. 2010). Podczas panelu przywołamy historię Marcela Szarego oraz organizowanych w HCP „Płyt”. Odniesiemy się do oporu robotników w Wielkopolsce i na Górnym Śląsku, będziemy rozmawiać o przyszłości ruchów robotniczych. W ramach panelu odbędzie się także projekcja filmu Płyta zrealizowanego przez Szum TV. Panel poprowadzi dr Mikołaj Iwański. Po panelu zapraszamy na koncert poznańskiego dutetu Kopyt/Kowalski.


uczestnicy panelu (godz. 18.30):

Marek Cienciała - działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz członek Federacji Anarchistycznej. Pracował w Hucie Cynku w Miasteczku Śląskim.

Mikołaj Iwański - dr ekonomii, absolwent filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Krytyk sztuki, członek AICA, zajmuje się badaniem polskiego rynku sztuki. Współpracuje m.in. z "Magazynem Sztuki", "Krytyką Polityczną" oraz "Obiegiem".

Rafał Jakubowicz - artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Uniwersytet Artystyczny), gdzie obecnie jest zatrudniony na stanowisku adiunkta i prowadzi pracownię Sztuka w Przestrzeni Społecznej. Zajmuje się również krytyką sztuki, członek AICA. Przygotowuje obecnie dla CSW Kronika w ramach projektu Metropolis nową pracę, pt. Płyta, dotyczącą Marcela Szarego, działacza związkowego z zakładów H. Cegielskiego w Poznaniu, jednego z organizatorów Komisji Zakładowej Inicjatywy Pracowniczej.

Szczepan Kopyt - poeta, muzyk, absolwent filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureat X edycji (2004) Ogólnopolskiego Konkursu Poetcykiego im. Jacka Bierezina. Wydał tomy wierszy: "[yass]" (2005), "możesz czuć się bezpiecznie" (2006) oraz "sale sale sale" (2009), który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Wraz z zespołem Yazzbot Mazut wydał płyty "W pustyni i w puszczy" (2008) i "Mazut Mazut" (2010). Wspólnie z Piotrem Kowalskim stworzył płytomik "buch" (2011), który otrzymał honorową nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych "Książka Lata" 2011. Był też nominowany do Paszportu Polityki (2011). W tym roku wydał nowy tom poezji "Kir" (WBPiCAK). Aktywista, członek Federacji Anarchistycznej, działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

Magdalena Malinowska - aktywistka związana ze środowiskiem poznańskiego Rozbratu oraz Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Inicjatywa Pracownicza. Dokumentuje protesty i działania ruchów społecznych (Szum TV). Autorka filmów "Płyta" (o aktywności nieżyjącego już znanego związkowca z zakładów Cegielskiego Marcela Szarego), "Strajk matek" (o walce kobiet z Wałbrzycha, domagających się prawa do godnego życia), "Burżuazja wraca do centrum" (o przebiegu gentryfikacji, a także innych procesów, na jakie napotykają ruchy miejskie w Warszawie, Poznaniu i Nowej Soli ) oraz "Specjalne Strefy Wyzysku" (o uciążliwych warunkach pracy, codziennej walce o przetrwanie za minimalne wynagrodzenie, łączeniu pracy najemnej z obowiązkami domowymi, oraz sposobach organizowania się pracowników zatrudnionych w SSE).

Stanisław Ruksza - krytyk sztuki i kurator wystaw, absolwent historii sztuki na Uniewersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dyrektor CSW Kronika w Bytomiu. Członek zespołu "Krytyki Politycznej".

Krystian Szadkowski - doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, tlumacz, redaktor naczelny czasopisma naukowego "Praktyka Teoretyczna". Zajmuje się problematyką szkolnictwa wyzszego i kapitalizmu kognitywnego oraz wspolczesną myslą marksistowską.

Jarosław Urbański - socjolog i działacz społeczny. W latach 80. uczestniczył w ruchu Wolność i Pokój. Współzakładał Federację Anarchistyczną i Stowarzyszenie OBJECTOR. Jest jednym z założycieli i koordynatorem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Związany ze środowiskiem poznańskiego squatu Rozbrat.

Dariusz Zalega - absolwent Uniwersytetu Śląskiego i Instytutu Krajów Rozwijających się Uniwersytetu Warszawskiego. Na początku lat 90. inicjator powstania Ruchu Radykalno-Postępowego. Działacz społeczno-polityczny związany z Wolnym Związkiem Zawodowym "Sierpień 80" oraz Polską Partią Pracy. Wcześniej związany z lewicowymi miesięcznikami "Robotnik Śląski" i "Nowy Robotnik", a także ze stowarzyszeniem "ATTAC Polska", z którego wystąpił w 2007 roku. Należał do rady redakcyjnej pisma "Rewolucja". Dziennikarz, dawniej piszący dla "Dziennika Zachodniego", od października 2006 roku redaktor naczelny lewicowego tygodnika "Trybuna Robotnicza".

koncert (godz. 20.00):
Kopyt/Kowalski - duet producencki i koncertowy utworzony w 2010 r. w Poznaniu przez Szczepana Kopyta i Piotra Kowalskiego. Owocem pracy nad materią słowną okazała się muzyczna część płytomiku „buch”. Na żywo, przy pomocy tradycyjnych i nowych instrumentów, zespół od maja 2011 r. gra improwizowane koncerty. W tym roku ukazał się nowy album pt. „Kir”. Szczepan Kopyt opowiada o nowym materiale „Kir” następująco: „Trochę zmęczyliśmy się dźwiękami elektronicznymi i od kliku lat planowaliśmy ucieczkę ze świata maszyn i kabli. Wyszliśmy z założenia, że chcemy zrobić kawałki, których sami chcielibyśmy posłuchać. Nasze bezkablowa lenistwo opłaciliśmy półtoraroczną pracą nad kompozycjami do wierszy, ale kogo to obchodzi? Jak to powiedział Jimi Hendrix: Blues is easy to play but hard to feel”. W jednym z utworów, pt. „Kto zabił Jolantę Brzeską?” artyści przypominają historię tajemniczej śmierci działaczki społecznej zaangażowanej w obronę eksmitowanych lokatorów, której spalone zwłoki znaleziono dwa lata temu w Lesie Kabackim. Szczepan Kopyt (głos z przodu, gitara, organki) Piotr Kowalski (perkusja, przeszkadzajki, głos z tyłu) Więcej: http://kopytkowalski.pl/

organizatorzy/patronat:
Fundacja Imago Mundi
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom
Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza
Praktyka Teoretyczna, czasopismo naukowe
Rebel Garden Cafe, Chorzów

  • Wydarzenie
  • Koncert
  • Spotkanie
wróć do: Wydarzenia / 2013