Manifest | Oskar Kasperek

Oskar Kasperek. Idzie, idzie wiosna | Jest lato | Spotkanie

Manifest | Oskar Kasperek

Zapraszamy na warsztaty litograficzne ze stempli: projektowanie, wycinanie, multiplikowanie; dla chętnych: poszerzenie pracy nad znakiem o wycinanie szablonów z przeznaczeniem do odbijania na koszulkach i w przestrzeni miejskiej!

Wprowadzeniem do warsztatów będzie wystawa prac Oskara Kasperka Idzie, idzie wiosna oraz spotkanie autorskie Jest lato, podczas którego artysta zapozna uczestników ze specyfiką swojego warsztatu, podstawowymi pojęciami z zakresu sztuki minimal-art i grafiki, opowie o warsztacie  materialnym i świadomościowym...
Prace uczestników dołączą do ekspozycji Spotkanie.
Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy/więcej informacji: mail@kronika.org.pl lub (32) 281 81 33

Prowadzenie: Oskar Kasperek
Start: 22. czerwca, godz. 17:00
Miejsce: Bytom, Wolne Tory TSA

wstęp wolny!


„Stempel to mała forma graficzna zwana minimal artem. Za pomocą tej prezentacji chcę pokazać w jaki sposób można wykorzystać skromne środki artystyczne, przy niewielkim użyciu środków materialnych do uzyskania ciekawej i mocnej formy wypowiedzi. Prezentowane odbitki stempli powstały między 1986 a 1990 rokiem. Myślę, że mimo upływu ponad 24 lat są one ciągle aktualne. Pokazują one też w jaki sposób sztuka może wchodzić w dialog z otaczającym światem. Jest to kolejne moje wejście do często ponawianej dyskusji, o granice wolności nie tylko artysty ale osoby jako takiej. Jest to też mój protest przeciwko istnieniu cenzury.” Oskar


Oskar Kasperek
- artysta grafik, prowadzi pracownię litografii działającą w poznańskim skłocie Od:zysk.
Artysta o sobie:
„Urodziłem się w 1960 roku. Okres dorastania, bycia w zasięgu rygoru rodzicielskiego. Pierwszych prób, doświadczania czym jest chłopak, młody mężczyzna, osoba. Umownie zamyka się dla mnie w 1986 roku, obroną pracy dyplomowej z litografii, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.
Samodzielne życie rozpoczynam od odmowy złożenia przysięgi wojskowej w komunistycznym wojsku polskim. Prowadzi to do odmowy pełnienia służby wojskowej i skazania na dwa lata kary pozbawienia wolności. Po osiemnastu miesiącach jestem wolny. Cały czas rysuję. W więzieniu są to portrety skazanych. Na wolności portrety znajomych, jak i na zamówienie. Drukuję litografie.
Zajmuję się różnymi zatrudnieniami. Pracuję czasem jako plastyk. Projektant. Jestem ogrodnikiem. Kładę papę na dachach. Zdarzyło mi się być dziennikarzem.
W tym czasie biorę udział w kilku wystawach zbiorowych i organizuję kilka indywidualnych. Szczątkowo uczestniczę w życiu środowiska.
Większości prac nie dokumentuję. Wiele z nich nie podpisuję.

Ciągle nie podejmuję decyzji czy chcę świat opisywać, czy raczej w nim być.

Zajmuję się litografią. Jednak przede wszystkim interesuje mnie rysunek jako system nadawania znaczeń obiektom oglądanym okiem.”


Wydarzenie organizowane wspólnie z Instytucją Kultury Katowice - Miasto Ogrodów. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

  • Wydarzenie
  • Warsztaty
  • 22‒27 czerwca 2015
  • Warsztaty w ramach wystawy „ManuFAktura O BOGATYCH”
  • Wydarzenie w ramach Katowice Street Art Festival
  • prowadzenie: Oskar Kasperek
  • czas: 22-27. czerwca 2015, od godz. 17:00
  • miejsce: Bytom, Wolne Tory TSA
wróć do: Wydarzenia / 2015