Namsal Siedlecki. Artist talk

W piątek 28 lutego w CSW Kronika artysta Namsal Siedlecki poprowadzi spotkanie prezentujące Mvah Chā - jego najnowszy cykl rzeźb zrealizowany w ramach projektu Crisalidi.

Crisalidi to projekt realizowany przez Fondazione Pastificio Cerere w Rzymie, którego kuratorem jest Marcello Smarrelli, wspierany przez program Italian Council (6 edycja, 2019). Ostateczne efekty projektu będą prezentowane w Centro per l'arte contemporanea Luigi Pecci.

Projekt zrodził się z zainteresowania Siedleckiego rozwojem rzeźby w różnych epokach i kulturach, także poprzez jej aspekty techniczne, które bardzo często mają decydujący wpływ na formę dzieł. Proces ten rozpoczął się podczas jego pobytu w Katmandu, gdzie artysta mógł przetestować i opracować nepalską technikę odlewania wosku.

Namsal Siedlecki, we współpracy z miejscowymi rzemieślnikami i odlewniami, stworzył serię rzeźb z brązu, wykorzystując formy używane do łączenia posągów wotywnych związanych z nepalskimi kultami religijnymi. Rzeźby te, prawie niedokończone, o silnej i prymitywnej wyrazistości, jawią się jako niezdefiniowane masy magmowe, wolne od proporcjonalnych kanonów, od precyzyjnych odniesień anatomicznych, które jednak zachowują związek z buddyjską i hinduską ikonografią religijną, a jednocześnie przypominają archaiczną estetykę rzeźby z początku XX wieku.

Wystawa Mvaḥ Chā, której dotyczy wykład, została otwarta w styczniu w Patan Muzeum (Kathmandu, Nepal) i wspierana jest przez Fondazione Pastificio Cerere we współpracy z Fundacją Siddhartha Arts.

Namsal SIedlecki urodził się w 1986 roku w Greenfield (USA). Mieszka i pracuje w Seggiano (GR). W 2015 roku wygrał czwartą edycję Nagrody Moroso i Cy Twombly Italian Affiliated Fellow w kategorii Sztuki wizualne przy Amerykańskiej Akademii w Rzymie; w 2019 roku zdobył nagrodę Club Gamec Prize oraz Nagrodę Kairską. W ciągu ostatnich kilku lat jego sztuka była wystawiana w kilku krajowych i międzynarodowych instytucjach, w tym: W Extenso, Clermont-Ferrand; MAXXI w Rzymie; Villa Medici, Rzym; Luigi Pecco Contemporary Art Centre, Prato; Galeria Boavista, Lisboa; Villa Romana, Florencja; Fundacja Sandretto Re Rebaudengo, Turyn; 6 Moskiewskie Międzynarodowe Biennale Sztuki Młodych, Moskwa; Chertludde, Berlin; Magazzino, Rzym; American Academy w Rzymie; Museo Apparente, Neapol; Fondazione Pastificio Cererere, Rzym; Bevilacqua La Masa Foundation, Venezia; Antinori Art Project, Bargino; Galeria Madragoa, Lisboa; Frankfurt nad Menem, Berlin; Cripta747, Turyn. Od 2008 do 2013 roku zarządzał niezależną przestrzenią studyjną GUM, najpierw w Carrarze, a następnie w Turynie.

www.namsalsiedlecki.com 

  • Wydarzenie
  • Spotkanie
  • 28 lutego 2020
  • artysta: Namsal Siedlecki
  • spotkanie z artystą odbędzie się w j. angielskim
wróć do: Wydarzenia / 2020