Doświadczenie choroby i proces zdrowienia – wykład Bogusławy Jaworskiej-Zniszczoł i spotkanie w przestrzeni wystawy „Antypodręcznik"

Bogusława Jaworska-Zniszczoł jest pedagożką specjalną i psychoterapeutką związaną z Klinicznym Szpitalem Psychiatrycznym w Rybniku. Szkolenie psychoterapeutyczne oraz doświadczenie w pracy z pacjentami otworzyło przed nią nową drogę rozumienia rysunku.

Bogusława Jaworska-Zniszczoł – z wykształcenia pedagożka specjalna i psychoterapeutka. Pracuje w Klinicznym Szpitalu Psychiatrycznym SPZOZ w Rybniku. Z zamiłowania rysowniczka i projektantka ubiorów. Maluje i rysuje od wczesnego dzieciństwa. Zadebiutowała w 1994 roku na Międzynarodowych Targach w Katowicach nagrodzoną kolekcją sukienek „Mała czarna”. W jej dorobku artystycznym znajdują się kolekcje prezentowane podczas Warsaw Fashion Street (2009 i 2012 rok ) oraz uczestnictwo w konkursie Lexus Fashion Awards w 2010 roku. W 2012 roku zasiadała w jury castingu do prestiżowego konkursu FashionTV Model Search.

Szkolenie psychoterapeutyczne oraz doświadczenie w pracy z pacjentami otworzyło przed nią nową drogę rozumienia rysunku. Rysunek terapeutyczny jest dla niej swego rodzaju podróżą po kartce papieru, która czasem wypełniona jest miejscami do zwiedzania, a czasem przypomina bezkresną pustynię. Terapia wprowadza nadzieję na znalezienie bezpiecznej zielonej oazy. Na zajęciach z psychorysunku zachęca uczestników, by nie unikali kolorów, bo ich obecność to niejednokrotnie dobry znak na drodze wychodzenia z choroby.

Żona i matka. Mieszka w Rybniku z mężem i kotami. Miłośniczka Wiednia i muzyki klasycznej.

Dr Edyta Nieduziak – doktor nauk humanistycznych, certyfikowany arteterapeuta, absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii oraz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, obecnie adiunkt w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od lat zajmuje się twórczością osób z niepełnosprawnością, posiada także własne doświadczenie artystyczne w zakresie sztuk wizualnych oraz performatywnych (Teatr Scena 6, OPT Gardzienice, Teatr Pieśń Kozła), co wykorzystuje w działaniach arteterapeutycznych oraz animacyjnych. Posiada doświadczenie pracy indywidualnej oraz grupowej z uczestnikami zajęć w różnym wieku oraz z różnymi niepełnosprawnościami. Autorka licznych publikacji w tym zakresie (m.in. Poszukiwanie, tożsamości kulturowej w działaniach teatrów lokalnych (2003); Body, the tool and the object. Body, the life. On the relationship between biographical experience and artistic strategies for treating the body w: Art & Life 2 (2023); Piękno w tym, co niedoskonałe, czyli teatralne wabi-sabi : o poruszającym potencjale kreacji wynikających z niepełnosprawności w: Pedagogika kultury - wehikuł przebudzeń : o edukacji nie-obojętne (2021), Performance art. Towards a phenomenology of perception w: Marina Abramović Wolność absolutna : międzynarodowy projekt artystyczno-naukowy. Cz. 1, Teksty i eseje wizualne (2019).

Prof. Jolanta Jastrząb - profesorka sztuk plastycznych, od początku związana z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, kierowniczka Środowiskowych Studiów Doktoranckich tejże uczelni, koordynatorka z ramienia ASP interdyscyplinarnego, międzyuczelnianego kierunku arteterapia (Uniwersytet Śląski, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Muzyczna w Katowicach). Prowadzi pracownię rysunku I roku na kierunku: malarstwo. Artystka wizualna, od 2010 roku realizuje projekty artystyczne w działaniach terapeutycznych.

Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Autorka między innymi takich projektów artystycznych, jak: Zaklęte w lodzie, Szuflady, Zapach dzikiej róży, Osiem, Skatepark, Crezy Julka, Kalendarz kobiety, T- shirt, Qurilla, Obserwator/ja, Burnout, Chodźmy pojeździć rowerem po księżycu, MAMAzy, LOVE, Gra, Wolne dni, Pinezki i kreski, DOMS.

  • Wydarzenie
  • Edukacja
  • Spotkanie
wróć do: Wydarzenia / 2023