Lekcja przyrody

Lekcja przyrody z tekstem Macieja Cholewy oraz ilustracjami Piotra Kowalczyka to dwujęzyczna publikacja podsumowująca projekt edukacyjny "Nie wszystkie kwiaty są sztuczne", realizowany w CSW Kronika w 2017 roku.

Wydawnictwo jest skierowane do dzieci i młodzieży. Porusza tematykę obiegu materii w przyrodzie, podkreślając jego naturalność i nieuchronność. Forma książki nawiązuje do starego zeszytu, a ilustracje umiejscowione są na marginesach. W składkach ukryte są zadania dla dzieci, mające na celu zachęcić je do interakcji z przyrodą.

Pomysł na treść książki powstał podczas wakacyjnych warsztatów krążących wokół tematu ogrodów, które zwieńczyła wystawa dla dzieci Uważaj! W oczku wodnym pływają rekiny. Rozpatrywanie metafizycznej koncepcji ogrodów podczas prac nad wystawą artystów z dziećmi zaowocowało koncepcją tekstu opartego na inspiracjach niezwykłą książką Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci Bernda Heinricha - profesora biologii, biegacza, a przede wszystkim nauczyciela. Bohater ogrodowego opowiadania jest wzorowany na osobie B. Heinricha. Grupa docelowa natomiast, czyli młodzież w wieku szkolnym może utożsamiać się z pozostałą częscią bohaterów, stanowiących klasę w szkole podstawowej. Oryginalny tekst o przeobrażeniu jednego organizmu w inne w procesie rozkładu uzupełniony został równie wartosciowymi, pełnymi dramatyzmu ilustracjami, stanowiącymi odrębną opowieść o niedostrzeganej "martwej naturze". Książka, dzięki zaangażowaniu dwóch młodych, utalentowanych artystów stała sie pozycją zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych, zaskoczonych treścią opowiadania, jego edukacyjnymi zaletami oraz lekkością rysunków, dotykających tematu ogorodowego tabu - rozkładu, naturalnego przeistoczenia. Całość ubrana w formę starego zeszytu przenosi czytelnika w świat badaczy przyrody, co potęguje dobrany papier.

Tekst: Maciej Cholewa | Ilustracje, projekt graficzny i skład: Piotr Kowalczyk | Tłumaczenie: Małgorzata Kalinowska | ISBN 978-83-61853-17-6 | CSW Kronika, Bytom 2017

 

88x31

Wersja cyfrowa publikacji jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)

  • Publikacja
wróć do: Publikacje / 2022-2015