Dominik Cymer. Dreams & Marketing

Wystawa Dominika Cymera Dreams & Marketing to autokrytyczna wypowiedź wizualna znanego projektanta i przedsiębiorcy wobec zagadnień marketingu czy reklamy oraz wzorców myślenia i wyobrażeń o związkach sztuki i biznesu czy fantazmacie sukcesu. Za designem i reklamą  kryją się wymierne cele. W projektowaniu – użyteczności, a w promowaniu - kreowaniu mitu marki oraz napędzania pożądań.

W powołanej na wystawie sztucznej rzeczywistości, przypominającej prezentację reklamową, klientem stają się marzenia artysty ze swoimi potrzebami i celami. Powstają przedsiębiorstwa i marki, które realizują strategie jego wyobraźni. Artysta używając infografik, zdjęć powstałych podczas wymyślonych z tej okazji sesji reklamowych, szkicowników projektanta i założeń marketingu, snuje opowieść w trzech rozdziałach Dreams Products, Startups i Moodboard.

Dreams Products prezentują urzeczywistnione i rzekomo wprowadzone na rynek marki i pomysły, które towarzyszyły Cymerowi w dzieciństwie, m.in. komputery do pracy fizycznej kultowej firmy Dragon, produkty dla telesprzedaży (np. oziębiacz dwóch kieliszków do wódki) czy telefon transmitujący zapachy Isoap.
Startups to identyfikacje wizualne firm, które nie istnieją, ale rzekomo zleciły pracę nad brandingiem. Firmy te proponują rozwiązania niemożliwe do wprowadzenia na rynek, a artysta ze swoim studio przygotowuje je tak, jakby miały być rzeczywiście wdrażane, ale z jakichś powodów wdrożenie nie zostało sfinalizowane: Alkotak (firma montująca automaty sprzedające karnety pozwalające na picie alkoholu w miejscach publicznych), Celebuy (serwis umożliwiający zakup produktów, które wybierają celebryci) czy Trash marketing (agencja umieszczająca reklamy na śmieciach).
Jak dodaje: „Startups to prezentacje firm, które stworzyłem podczas wymyślania biznesu życia. Niektóre z nich miałyby nawet rację bytu i możliwe, że dzięki nim stałbym się bogaty, ale mam to gdzieś i wolę o nich marzyć".
Z kolei Moodboard pokazuje własne kierunki rozwoju Cymera - analizę stylu graficznego i strategię marketingową własnej osoby.

Podczas otwarcia koncert: Wilhelm Bras.
Wstęp wolny!

Dominik Cymer (ur. 1976) – projektant graficzny. Współtworzył kolektyw Będzin Beat. Autor identyfikacji i projektu graficznego książki-przewodnika Indunature Marcina Dosia (wydawnictwo CSW Kronika w Bytomiu 2009), która zainicjowała na Śląsku model alternatywnej turystyki i modę na „śląski dizajn". Wielokrotnie nagradzany w konkursach designu i reklamy. Współtwórca Cyber Kids on Real. Mieszka i pracuje w Warszawie.

  • Wystawa
wróć do: Wystawy / 2016