Film Anny Molskiej Tkacze jest oparty na sztuce niemieckiego noblisty, dramaturga i powieściopi-sarza, Gerharta Johanna Hauptmanna (1862 - 1946).
+ koncert Połącz punkty (Łukasz Jastrubczak i Grzesiek Augustyniak)
Tkacze (Die Weber) z 1892 roku to pełen wstrząsającej siły dramat opisujący powstanie tkaczy w rejonie Gór Sowich w 1844 r. (Karol Marks uważał, że był to pierwszy świadomy zryw klasy robotniczej). W pierwszych latach po powstaniu utworu usiłowano uniemożliwić jego wystawienie w Niemczech, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Wyrażano obawy, że przedstawiona w dramacie nędza tkaczy, rewolucyjny wydźwięk pieśni "Krwawy sąd" i ukazanie powstania z 1844 r. mogą doprowadzić do niepokojów społecznych, czyniąc ze sztuki Hauptmanna element socjaldemokratycznej propagandy.
W przeniesionym we współczesne realia górniczego Śląska (film był kręcony w Bytomiu) remake'u Anny Molskiej, buntu brak. Zachowany został jednak oryginalny tekst, chór i rozbudowane didaskalia.
Anna Molska (ur. 1983) ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 2003 roku w pracowni Grzegorza Kowalskiego. Tworzy filmy wideo. Jest stypendystką programu Art in General w Nowym Jorku i laureatką 4. edycji konkursu Samsung Art Master za pracę Tanagram. Jej prace prezentowane były w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2006), Galerii Zachęta (2007), podczas 5. edycji Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie (2008, filmy Praca i Moc) oraz na wystawach Somesthing Must Break w Mysłowicach i Nie ma sorry w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2008). Jej pierwsza indywidualna wystawa miała miejsce w Galerii Arsenał w Białymstoku (2008), pierwszy pokaz Tkaczy odbył się w Fundacji Galerii Foksal w Warszawie (2009).
Film Anny Molskiej Tkacze towarzyszy projektowi ALTERNATIF TURISTIK, czyli uśmiech z destrukcją w tle, odbywajacemu się w Kronice, będąc zarazem autonomicznym pokazem.
Podziękowania dla Tadeusza Trymbulaka i wszystkich pracowników KWK Bobrek-Centrum, którzy wzięli udział w filmie oraz w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego powstania. Specjalne podziękowania za życzliwość i osobiste zaangażowanie przy projekcie dla Piotra Buli, Radnego Miasta Bytom.
Wystawa Anny Molskiej Tkacze powstała dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal.
- Wystawa
- 20 kwietnia ‒ 20 maja 2009
- kurator: Stanisław Ruksza
- artystka: Anna Molska