Taniec godowy, czyli Noc Muzeów w Kronice

Taniec godowy – zespół zachowań samców w okresie godowym, polegający na prezentowaniu upierzenia godowego, wydawaniu odpowiednich odgłosów, odbywaniu lotów godowych. Jego celem jest zdobycie odpowiedniej partnerki.

Podczas Nocy Muzeów w Kronice zaprezentowana zostanie m.in. wielokanałowa praca wideo Małgorzaty Goliszewskiej Nie tęsknię za nikim, zrealizowana podczas wieczorów tanecznych dla seniorów. Jak pisze artystka o projekcie:

Po serii bolesnych rozstań, rozczarowań i tak zwanych zawodów miłosnych, zaczęłam się poważnie zastanawiać nad tym, od czego zależy fakt, że pewnym parom udaje się przetrwać w szczęściu, miłości i spokoju przez wiele lat a inni, mimo najlepszych chęci, rozstają się w wielkich bólach. Czy tamte szczęśliwe pary wiedzą o czymś lub posiadają coś, czego brakuje tym drugim? Czy miłość jest zasobem nieodnawialnym? W jaki sposób mądrze się z nią obchodzić, by starczyło na lata? Odpowiedzi szukałam w Bristolu i w Teatralnej, wśród kuracjuszy z Ciechocinka - żonatych i samotnych mężczyzn w wieku emerytalnym, a więc starszych i znacznie bardziej ode mnie doświadczonych. Doradzali, ostrzegali, pocieszali, zapewniali, a nawet deklamowali wiersze swojego autorstwa. Ostatni taniec odbyłam w parze z ojcem. Po zejściu z parkietu nie czułam się mądrzejsza. Te rozmowy zniechęciły mnie do związków. Nie byłam pewna, czy dalej chcę grać w tą grę. Jak zapewniali kuracjusze, w moim młodym wieku zasób potencjalnie zainteresowanych mężczyzn jest ogromny. Po zalogowaniu do kilku portali internetowych przekonałam się, że sprawia on nawet wrażenie nieskończonego. Na razie oglądam sobie ich wszystkich z bezpiecznej odległości.

Projekcja jest wstępem do wystawy indywidualnej artystki „Ja ci życzę jak najlepiej” (kuratorki: Agata Cukierska i Katarzyna Kalina), która będzie prezentowana w Kronice w dniach 26.05 - 30.06.2018

Podczas Nocy Muzeów w Kronice o godz. 20:00 zagra zespół Lody, a przez cały wieczór będzie można oglądać pokaz Ars Electronica Festival on Tour z wybranymi teledyskami i innymi animacjami muzycznymi.

Zespół Lody:
Zespół powstał zimą 2011 roku we Wrocławiu. Do kompozytora i producenta DJ-SHAME’a (Kamila Radka) dołączyła wokalistka Dagna Okrzyńska. W marcu 2011 zagrali razem pierwszy koncert w trakcie wrocławskiego „Lower Silesia Electro”.

Od tego czasu pojawili się na Heineken Opener Festival, Conection Festival, gdzie zrobili sporo zamieszania w trakcie Tauron Nowa Muzyka, grając przed wejściem na festiwal i gromadząc setki ludzi. Odwiedzili również kluby w Warszawie (Ósmy dzień tygodnia), Wrocławiu (Falanster, Das Lokal czy Puzzle), Sopocie (Sfinks700), Poznaniu (Cafe Mięsna, Kontener Art), Łodzi (Stara Szwalnia), Opolu (Connection Festival) czy Toruniu (NRD).

Jest nas dwoje (Dj Shame i Dagna Okrzyńska), spotkaliśmy się na szkolnej wycieczce do Detroit, na tylnym siedzeniu autokaru. Pewnego dnia mieliśmy ochotę na sztuczne futra, fototapety, kadilaki, zimne łokcie i ciepłe lody. I robimy. Pociąga nas destrukcja i rosyjskie techno. Intrygują nas wodne łóżka. W żyłach ciągle płynie nam krew Janosika.

W naszyj muzyce spotyka się prostota i niewinność rytmicznego, elektronicznego brzmienia, z zaczepnością dziewczęcego wokalu. Wyobraź sobie, co by było, gdyby Lady Gaga urodziła się w Bydgoszczy, a Czesław Niemen w Detroit. Pewnie nic. A pewnie też zupełnie nie. Dziś przecież są światłowody i miejsce urodzenia przestało być kluczową sprawą. Kontestacja Opola, intensywność Dody, romans z Polsatem, miś Yogi, pierwszy smak Coca-Coli, angielski ze wschodnim akcentem.

www.soundcloud.com/lody
www.youtube.com/user/LODYMUSIC


Pokaz Ars Electronica Festival on Tour zorganizowany we współpracy z Ars Electronica Center w Linz oraz Austriackim Forum Kultury w Warszawie.
  

  • Wydarzenie
wróć do: Wydarzenia