Świergot. Spotkanie autorskie

CSW Kronika zaprasza na spotkanie autorskie z Marcinem Mokrym połączone z działaniem performatywnym we współpracy z akordeonistą i poetą Bartkiem Horyzą.
Świergot Marcina Mokrego, to anty-wojenny poemat wykorzystujący całe spektrum środkowoeuropejskich technik awangardowych. Mokry zestawia kronikę z blogiem, raport antropologa z językiem internetowych komentarzy, ale nie przedstawia nam gotowych odpowiedzi. Zmusza czytelnika do samodzielnego rozszyfrowania tomu poprzez poszukiwanie źródeł. W ten sposób można zrozumieć, co się wydarzyło w Łodzi, w Srebrenicy i co może się powtórzyć – w każdym miejscu, które znajduje się w indeksie atlasu.

Justyna Sobolewska wyraziła opinię, że poemat przypomina partyturę. Autor wraz z akordeonistą sonorystycznym Bartkiem Horyzą nagrał rozległe pasaże poematu w formie ekspresyjnego, muzycznego słuchowiska.

Marcin Mokry, urodzony 10 I 1980 w Gliwicach. Od 2015 kurator sceny literackiej Slot Art Festival. W 2017 wydał pierwszą książkę poetycką „czytanie. Pisma” (red. Jakub Kornhauser) uznaną za „jeden z najoryginalniejszych debiutów ostatnich lat”. W 2019 wydał poemat „Świergot” (red. Krzysztof Siwczyk) ” w którym poezja rozkwita w momentach skrajnej redukcji i zanikania języka na rzecz nieludzkiego, wszystko zalewającego szumu (jak z Levinasa, ale też Celana)” . Od 2019 roku realizuje wspólnie z Karoliną Wiśniewską projekt kulturalno-społeczny „Dings”, który miał swoją edycję m.in. na festiwalu „Góry Literatury” Nowa Ruda. W 2022 wydał poemat „żywe linie nowe usta” (red. Dawid Kujawa), będący mockumentem literackim poświęconym T. Peiperowi. Nominowany był m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia (2020).
Bartek Horyza – akordeonista, kompozytor, poeta, plastyk. Laureat Połowu Poetyckiego (2021), do niedawna student Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale jazzowym. Obecnie studiuje MISH na UJ. Współtworzy grupę wydawniczo-performatywną OBWODY.
Pokaż mniej
  • Wydarzenie
wróć do: Wydarzenia / 2022