Prekariuszki sztuki. Panel dyskusyjny

Zapraszamy na panel dyskusyjny w CSW Kronika towarzyszący wystawie Królowa Pszczół, podczas którego przedstawicielki polskiego artworldu przybliżą problematykę związaną z ekonomicznym wykluczeniem kobiet w polu sztuki.

Będziemy rozmawiać o prekarnych warunkach na polskich uczelniach artystycznych, o braku stabilności na rynku sztuki i w codziennym życiu, o konieczności wsparcia instytucjonalnego wobec zachodzących nierówności oraz strategiach przetrwania.

„Z Raportu Fundacji Katarzyny Kozyry wynika, że sytuacja kobiet na polskich uczelniach artystycznych jest fatalna. Studentki stanowią 77% ogółu studiujących, natomiast tylko 22% to pracowniczki na poziomie kadry profesorskiej. Podobnie zapewne wygląda sytuacja dotycząca rynku sztuki. Nie znam polskich danych na ten temat, ale za Kate Durbin zacytuję amerykańskie badania, które mówią, że artystki stanowią od 65% do 75% osób studiujących sztukę w USA i tylko 30% osób reprezentowanych przez galerie, co jest właściwie jedynym sposobem na utrzymanie się z twórczości artystycznej w USA i daje kobietom kilkukrotnie mniejsze szanse na sprzedaż dzieł niż mężczyznom. Jeśli dodać do tego zatrważającą sytuację pracowników sektora kultury w Polsce (wydatki na całą kulturę w Polsce osiągają poziom błędu statystycznego), warunki rodzimego rynku sztuki okazują się wyjątkowe trudne, szczególnie dla kobiet.”

- Agata Zbylut, kuratorka wystawy „Królowa Pszczół”

Karolina Babińska – artystka sztuk wizualnych, studiowała prawo i administrację na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i na Uniwersytecie Szczecińskim oraz kulturoznawstwo na UAM. Ukończyła również Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Pracowała m.in. jako instruktorka zajęć plastycznych, filmowych, fotograficznych, lalkowych i scenograficznych w Teatrze Lalek Pleciuga i w Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii w Szczecinie. Brała udział w wystawach zbiorowych w Galerii Obrońców Stalingradu 17 w Szczecinie, Student Depot Polonez w Poznaniu, Galerii W Y w Łodzi oraz w ramach Festiwalu Młode Wilki. Finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii w 2017 roku. Laureatka Nagrody Głównej Project Room 2018.

Dorota Hadrian - artystka sztuk wizualnych, w latach 2004- 2010 studiowała na Wydziale Rzeźby i Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie doktorantka na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W roku 2008 otrzymała stypendium im. Jana Matejki, a w latach 2010 i 2014 była stypendystką MKiDN. W działalności artystycznej sięga po wypracowane przez klasyczną sztukę europejską wzorce ikonograficzne, operuje kulturowymi, wieloaspektowymi nawiązaniami, aluzjami oraz cytatami. Tematem badań czyni walkę ze stereotypami w kulturze i popkulturze. Głównymi środkami wyrazu artystki jest rzeźba, wideo i malarstwo. Mieszka i pracuje w Bytomiu.

Zofia Krawiec - krytyczka sztuki, kuratorka, dziennikarka kulturalna, instagramerka. Prowadzi feministyczny projekt instagramowy pt. „Nuerotic Girl”. Dzięki swojej praktyce instagramowej zaczęła funkcjonować już nie tylko jako krytyczka, ale i artystka: w 2017 roku odbyła rezydencję w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, była jedną z uczestniczek wystawy „Po końcu fotografii”, kuratorowanej przez Adama Mazura w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, miesiąc później otworzyła w warszawskiej galerii lokal_30 wystawę „Na pozór silna dziewczyna, a w środku ledwo się trzyma”, stanowiącą rodzaj podsumowania zjawiska selfie-feminizmu na polskim gruncie. Autorka książki „Miłosny Performans”. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Aleksandra Polisiewicz (Aleka Polis) – artystka sztuk wizualnych, absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od 2012 studia doktoranckie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2002 i 2006 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swoich pracach wykorzystuje m.in. wizualizacje przy użyciu animacji komputerowej, wykonywała także prezentacje multimedialne dla Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W swoich realizacjach posługuje się wideo, fotografią cyfrową, tworzy animacje, filmy dokumentalne. Jej (post)krytyczna twórczość otwiera pole do refleksji na temat rekonstrukcji tożsamości, podmiotowości w przestrzeni kontrolowanej przez szeroko pojętą władzę. Założyła pierwszą w Polsce telewizję wernisażową OBIEG.TV, która była jej najdłużej trwającym projektem artystycznym.

Magdalena Ujma – krytyczka sztuki i kuratorka, eseistka. W latach 1987-1993 studiowała historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie ukończyła podyplomowe studia z zarządzania kulturą prowadzone przez Ecole de Commerce, Dijon (1997). Założyła i prowadziła Galerię NN w Lublinie. Pracowała w Muzeum Sztuki w Łodzi, w krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, gdzie m.in. z Anną Smolak była autorką cyklu wystaw Transkultura. Od 2003 współpracowała z Joanną Zielińską w ramach duetu kuratorskiego Exgirls. Publikuje od 1989 roku. Do 2007 roku prowadziła dział sztuki w Kwartalniku Literackim „Kresy”. Zajmuje się problematyką gender w sztuce polskiej, sztuką kobiet, zagadnieniem wpływu mediów i popkultury na sztuki plastyczne, estetyzacją przemocy i tego, co polityczne, a także refleksją nad współczesną krytyką artystyczną. Była redaktorką „Kresów” oraz działu Teksty na stronie internetowej Bunkra Sztuki. Pracując w tej instytucji prowadziła także cykl spotkań pt. Krytyk sztuki na skraju załamania nerwowego – tytuł ten stal się później nazwą jej bloga.

Agata Zbylut - artystka, akademiczka, feministka i radykalizująca się wegetarianka, okazjonalnie kuratorka. W latach 1993-1999 studiowała w Instytucie Kultury i Sztuki Plastycznej WSP w Zielonej Górze (teraz Uniwersytet Zielonogórski), dyplom uzyskała w Pracowni Rysunku i Intermediów. W roku 2008 obroniła tytuł doktory sztuk użytkowych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w 2012 otrzymała tytuł doktory habilitowanej w Państwowej Wyższej Szkole Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 2000-2005 była kuratorką Galerii Amfilada. W 2004 koordynowała Narodowy Program Kultury „Znaki Czasu” w województwie zachodniopomorskim. W 2005 została odznaczona brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2004 roku założyła stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie, które realizowało ministerialny program „Znaki Czasu”. Od 2004 pełni funkcję prezeski tegoż stowarzyszenia, które w tym czasie zbudowało Kolekcję Regionalną Zachęty Sztuki Współczesnej – największy zbiór sztuki współczesnej w zachodnio-północnej Polsce. Pomysłodawczyni i kuratorka Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg (2007, 2009, 2011). Od 2010 pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie (od 2013 na stanowisku profesory nadzwyczajnej), gdzie prowadzi Pracownię Fotografii i Działań Postartystycznych, a od 2018 kieruje również Katedrą Fotografii. W dorobku ma ponad 100 wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Niemczech, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Francji, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, USA. Mieszka i pracuje w Warszawie i Szczecinie.

  • Wydarzenie
wróć do: Wydarzenia / 2019