Kółko postbaletowe to 6 spotkań, które wyrastają z potrzeby projekcji miejsca wspólnego kwestionowania porządku baletowego treningu.
Spotkania umożliwiają twórcze eksperymentowanie, błądzenie i zabawę, przemyślając normy baletowe oraz odnosząc się do ich choreopolitycznego potencjału. Nie uczymy baletu. Nie oczekujemy technicznej perfekcji. Interesuje nas porażka jako strategia twórcza, cielesność jako archiwum i metody protestu poprzez pamięć.
Zachęcamy osoby z różnym doświadczeniem. Spotkania są dostępne dla różnych ciał, tożsamości, możliwości i wrażliwości. Projekt stawia na równościową relację z uczestnikami, otwierając się na ich wiedzę, fantazje, marzenia, doświadczenia, lęki i wizje tego, czym balet jest, czym nie jest, czym był, czym będzie i czym mógłby się stać. Chcemy stworzyć przestrzeń opartą na radykalnej trosce - przestrzeń, która bazując na nieformalności i błędzie, proponuje alternatywną pedagogikę tańca klasycznego.
Kółko dzieli się na dwie lokalizacje: CSW Kronika (trening poprzez rozmowy), Pałac w Miechowicach (praktyki choreograficzne).
Zapraszamy na kolektywną intelektualną przygodę. Bądźmy dziwni, chodząc na roztańczone kółko po godzinach. To propaganda w różowe kokardki. Złamane drążki, nerwy i granice zapomnienia. Kroniki baletowe symulujące nieobecną wiedzę, gdzie „głupota i roztargnienie działają ramię w ramię, otwierając nowe ścieżki bycia w relacji z czasem, prawdą, istnieniem, życiem i umieraniem” (J. Halberstam, ‚Przedziwna Sztuka Porażki’).
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o wcześniejsze zgłoszenia w tym formularzu:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdhOQVn_sICwLNHoTcSr44_lV5E95Jy4k0WncJW12yH3llgng/viewform?usp=dialog
- Wydarzenie
- Edukacja
- Warsztaty
- 31 maja 2025
- godz.: 12:30
- prowadzenie: Wojciech Rybicki
- obowiązują zapisy: link do formularza w opisie wydarzenia
- kontakt w sprawie szczegółów: wojciech.rybicki.01@gmail.com
- Zrealizowano w ramach stypendium przyznanego przez Gminę Bytom.
- identyfikacja wizualna: Ernest Borowski