John Moran. Solo series

John Moran to pochodzący z Nowego Jorku kompozytor oraz performer. W swoich solowych działaniach performance zaciera granice pomiędzy muzyką, teatrem i tańcem. Uznawany jest za protegowanego kompozytora Philipa Glassa, przez którego został dostrzeżony w początkach swojej kariery.

W 2003 zacytowano następującą opinię Glassa „Jestem przekonany, że wśród współcześnie tworzących kompozytorów nie ma ważniejszego niż John Moran”. W niemożliwych do opisania projektach Morana sytuujących się na pograniczu muzyki i teatru brali udział m.in. Uma Thurman, Allen Ginsberg oraz Iggy Pop.

Podczas ostatniej dekady Moran prezentował swoje prace w wielu krajach. „Boston Globe” napisał o nim „Moran to współczesny Mozart”, brytyjski Guardian o jego spektaklach natomiast „To praca mająca za swą podstawę przebłysk geniuszu”.

„Solo Series” to trzy solowe spektakle, w których John Moran za pomocą dźwięków odtwarza a zarazem „dekonstruuje” postaci, które spotkał podczas w swoich podróży pomiędzy Europa a Tajlandią. Spektakle Morana są niezwykłe, zadaniem performera jest poddanie się w milczeniu nagranej wcześniej ścieżce dźwiękowej, na którą składają się zapisy głosów rzeczywistych, spotkanych przez niego osób oraz tysiące warstw innych dźwięków i efektów połączonych w zadziwiający sposób. Zacierają się tu granice pomiędzy muzyką, teatrem i tańcem.


Scenariusz, reżyseria, produkcja, wykonanie: John Moran
Premiera: 2013 r.
15 zł, 10 zł (ulgowe)

Spektakl prezentowany w ramach programu HartOFFanie Teatrem organizowanego przez Bytomskie Centrum Kultury

HartOFFanie Teatrem to cykl prezentacji spektakli zrealizowanych przez niezależne zespoły teatralne. To zarazem swego rodzaju zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą, z młodymi utalentowanymi grupami, którym pragniemy dać szansę prezentacji. HartOFFanie Teatrem to niepokorne zjawiska, idące pod prąd tendencje. Najodważniejsze tematy i interesujące realizacje. Niebanalne spotkania z twórcami.

  • Wydarzenie
wróć do: Wydarzenia / 2013