Children of Dust

Podczas spotkań z artystkami, dzieci pochodzące z terenów pokopalnianych w Bytomiu (Polska) oraz Kolar Gold Fields (Indie) będą odkrywać swoje rodzinne historie oraz ich związek z otaczającym je postindustrialnym krajobrazem.

Robiąc wywiady z członkami własnych rodzin, sporządzą swoje portrety, drzewa genealogiczne oraz będą mapować otoczenie. Spotkania będą dokumentowane za pomocą kamery. Dokumentacja ta wraz z pracami stworzonymi przez dzieci posłuży jako materiał do przygotowania wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu oraz jako materiał do przygotowania prezentacji na temat artystycznych metodologii edukacyjnych, która odbędzie się pod koniec października 2017 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Końcowym etapem projektu jest stworzenie strony internetowej, gdzie dokumentacja spotkań prowadzonych w miejscach położonych tysiące kilometrów od siebie (Polska i Indie), będzie się ze sobą przeplatać, tworząc wspólną narrację na temat społecznych skutków ekonomicznych transformacji.

Wystawę prac powstałych podczas projektu będzie można zobaczyć w Kronice w dniach 26-29.09.

PROWADZĄCE:
Lakshmi Karunakaran - pedagożka, prowadzi zajęcia artystyczne z dziećmi. Mieszka w Bangalorze w Indiach. Po ukończeniu studiów na Visvesvaraya Technological University, rozpoczęła karierę jako inżynier telekomunikacji. Pracowała dla Infosys - indyjskiego giganta IT, jako scenarzystka, prezenterka i producentka dla InfyTV, pierwszego korporacyjnego kanału telwizyjnego. Pracowała również jako specjalistka od PR w firmach IT, czy Oracle Corporation i Sapient Technologies. W 2013 postanowiła poświęcić się sektorowi socjalnemu i edukacji. Podjęła pracę w Kolar Gold Fields. Ponad rok pracowała tam w publicznych szkołach podstawowych. Doświadczenie to zainspirowało ją do wykorzystania sztuki jako metody edukacyjnej. W tej chwili Lakshmi Karunakaran pracuje w szkołach publicznych oraz w szkołach alternatywnych i wdrażających uczniów do dalszej edukacji, z dziećmi i pedagogami wywodzącymi się z różnorodnych środowisk. Współpracuje również z Radio Active 90.4 FM, pierwszym kolektywnym kanałem radiowym w Indiach produkującym programy dla dzieci.

Anna Okrasko - artystka wizualna, edukatorka; mieszka w Berlinie. Absolwentka warszawskiej ASP i Piet Zwart Institute w Rotterdamie, pracuje w Polsce i Niemczech, od kilku lat zajmuje się tematyką migracji oraz sytuacji prawnej uchodźców w Unii Europejskiej. Jej prace dotyczą politycznego wymiaru (auto)biografii, a także tożsamości oraz przynależności. Od 2016 roku Anna Okrasko pracuje jako edukatorka na międzykulturowych wymianach młodzieży. Okrasko łączy edukację polityczną w zakresie demokracji i partycypacji oraz pedagogikę przeżyć ze swoimi doświadczeniami na polu sztuk wizualnych. W ramach projektów artystycznych oraz pracy wolontariackiej Okrasko zajmuje się takimi tematami jak: migracja, tolerancja, demokratyczna przestrzeń publiczna, przynależność czy tożsamość. Prowadzone przez nią warsztaty dla młodzieży łączą ofertę w zakresie animacji językowej, komunikacji interkulturowej i treningu demokracji ze sztukami wizualnymi (fotografią, filmem, malarstwem, kolażem oraz rzeźbą), które wspomagają procesy związane z partycypacją, równouprawnieniem oraz inkluzją.

Martyna Tecl-Reibel - absolwentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej na Uniwersytecie Śląskim i pedagogiki pracy na Uniwersytecie Opolskim. Pedagożka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Współpracowała m. in. z: domami dziecka, świetlicami środowiskowymi, ośrodkiem poprawczym, szkołą specjalną, przedszkolami, szkołami podstawowymi i gimnazjalnymi. Prowadziła zajęcia warsztatowe w Świetlicy Na Granicy w Cieszynie, w Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi, Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Bytomiu oraz w Kinie Panorama w Chorzowie. Prowadziła warsztaty plastyczne w 2 edycjach BeCeKobusa. Współzałożycielka Świetlicy Sztuki w CSW Kronika, w której przez lata współorganizowała zajęcia. Współkoordynatorka wystaw dla młodszego widza w CSW Kronika, opiekunka pedagogiczna wydawnictw związanych z edukacją, których wydawcą jest CSW Kronika. Prowadziła zajęcia edukacyjne w programie “Kino Szkoła, Kino Przedszkole”. Aktualnie współpracuje ze stowarzyszeniem GTW, prowadzącym warsztaty dla dzieci i młodzieży z trudnych środowisk wychowawczych.

Projekt jest organizowany podczas rezydencji Lakshmi Karunakaran w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, we współpracy z Akademie Schloss Solitude oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

  • Wydarzenie
  • Edukacja
wróć do: Wydarzenia / 2017