Argonauci. Spotkanie wokół książki Wojciecha Szymańskiego

CSW Kronika w Bytomiu zaprasza na spotkanie wokół książki Wojciecha Szymańskiego Argonauci. Postminimalizm i sztuka po nowoczesności oraz pokaz filmu Blue Dereka Jarmana.

W programie:

  • promocja książki Wojciecha Szymańskiego Argonauci. Postminimalizm i sztuka po nowoczesności (Wydawnictwo Ha!art). W spotkaniu wezmą udział Wojciech Szymański (historyk sztuki, filozof, krytyk sztuki, Uniwersytet Wrocławski) i Karolina Kolenda (historyczka sztuki, tłumaczka, Uniwersytet Jagielloński). Prowadzenie: Jakub Gawkowski (krytyk sztuki, Magazyn SZUM).
  • pokaz filmu Blue (1993) w reżyserii Dereka Jarmana,
  • książka do nabycia w promocyjnej cenie podczas spotkania.


Książka Wojciecha Szymańskiego Argonauci. Postminimalizm i sztuka po nowoczesności. Eva Hesse – Felix Gonzalez-Torres – Roni Horn – Derek Jarman poświęcona jest postminimalizmowi: zarówno rozpatrywanemu jako nurt w sztuce rozwijający się w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, jak i jako pewnej tendencji, którą można zaobserwować w twórczości szeregu artystów działających w innych czasach i niekiedy innych miejscach. Tym, co łączy bohaterów Argonautów, jest nienormatywna tożsamość. Znajduje ona swoje odzwierciedlenie w ich pracach, jednak w sposób daleki od reprezentacji referencyjnej. Analizowani artyści stronią od zbiorowych identyfikacji właściwych dla pewnych nurtów polityki tożsamości. Postminimalizm w tej książce jawi się jako swego rodzaju wrażliwość. Autor, dzięki swojej rozległej i głębokiej wiedzy, a także zdolnościom analitycznym, ze swobodą porusza się po polu dyskusji wokół sztuki. Precyzyjnie rekonstruuje zmieniający się zakres pojęciowy terminu postminimalizm i jego relacje z innymi pojęciami, m. in. ekscentryczną abstrakcją i dematerializacją. Wskazując na dwie postaci: artystkę Evę Hesse i historyczkę sztuki Lucy Lippard, najistotniejsze dla postminimalizmu jako tendencji rozwijającej się w późniejszym okresie, przyczynia się do przebudowy historii sztuki na taką, w której to kobiety stanowią kluczowe punkty odniesienia. Znakomita orientacja w omawianej tematyce, dojrzała dyskusja z istniejącymi opracowaniami i interesujące interpretacje czynią książkę Wojciecha Szymańskiego ważną pozycją na temat sztuki współczesnej.

– z recenzji wydawniczej dr hab. Agaty Jakubowskiej, prof. UAM


Blue (1993) - ostatni film Dereka Jarmana, zmarłego w 1994 roku artysty i reżysera filmowego. Blue jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych dzieł w historii filmu. Składa się z błękitu, muzyki (Simona Fishera Turnera, Karola Szymanowskiego, Erika Satiego) oraz głosów, które dociekają znaczenia koloru, odkrywają zaskakujące, najróżniejsze skojarzenia, ujawniają tajemnice. Blue to rodzaj intynego dziennika czlowieka, który wie, że niebawem umrze.

wstęp wolny!

  • Wydarzenie
  • Spotkanie
  • Pokaz filmowy
wróć do: Wydarzenia / 2019