Nic nie wiem, wszystko czuję. Publikacja online

„Szkoła jest zepsuta, jesteśmy nieszczęśliwi, nikogo nie interesuje nasza opinia” – to tylko kilka wypowiedzi młodych osób, jakie usłyszeliśmy w ostatnim czasie.

60% uczniów deklaruje, że nie lubi chodzić do szkoły. 75% czuje się przeciążonych obowiązkami. Mniej więcej tyle samo zetknęło się w szkole z przemocą, z czego ponad 40% doświadczyło jej bezpośrednio. To tylko kilka danych pochodzących z raportu „Młodzi o Szkole” przygotowanego przez Stowarzyszenie dO!PAmina Lab (Anna Cieplak, Anna Dęboń, Elżbieta Nowak, Robert Strzała) z Dąbrowy Górniczej, którego wyniki publikujemy na nowo otwartej stronie mamyprawa.kronika.org.pl. Raport jest zbiorem danych pozyskanych od młodych osób za pośrednictwem anonimowej ankiety.

Na stronie znajdziemy tekst „Nie czas odchodzić. O potencjale (edukacyjnym) obywatelskiego nieposłuszeństwa” autorstwa literaturoznawcy i polonisty Krystiana Korytko, a także część warsztatową powstałą na podstawie zrealizowanego projektu edukacyjnego. Artystki i artyści biorący udział w projekcie (Maciej Cholewa, Dorota Hadrian, Dominika Malska, Gary Marshall-Stevens, Sylwester Piechura) proponują związane z tematyką warsztatów działania DIY (zrób to sam_), które wykonać można samodzielnie. Strona przeznaczona jest dla młodzieży szkolnej, kadry pedagogicznej, rodziców, a także wszystkich osób zainteresowanych działaniem na rzecz pozytywnych zmian w placówkach oświatowych.

Publikacja online stanowi podsumowanie projektu edukacyjnego „Nic nie wiem, wszystko czuję” realizowanego przez bytomskie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w partnerstwie ze śląskimi szkołami, Uniwersytetem Śląskim i we współpracy ze Stowarzyszeniem dO!PAmina Lab. „Nic nie wiem, wszystko czuję” to rozpoczęty wiosną 2022 roku cykl warsztatów adresowany do młodzieży i edukatorów, w ramach którego wspólnie zastanawialiśmy się, czy szkoła marzeń jest możliwa.

Nic nie wiem, wszystko czuję | Tekst główny: Krystian Korytko | Teksty towarzyszące: Anna Cieplak, Maciej Cholewa, Anna Dęboń, Dorota Hadrian, Katarzyna Kalina, Elżbieta Nowak, Dominika Malska, Gary Marshall-Stevens, Sylwester Piechura, Robert Strzała | Redakcja: Paweł Wątroba | Korekta: Agata Cukierska, Iwona Sobczyk | Projekt: Piotr Kłakus, M. Wysocki | Ilustracje, animacje: M. Wysocki | Współpraca: Stowarzyszenie dO!PAmina Lab | CSW Kronika, Bytom 2022

Projekt „Nic nie wiem, wszystko czuję” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

wróć do: Publikacje / 2022-2015